Przegrzanie silnika – objawy, przyczyny i skutki zbyt wysokiej temperatury pod maską

07/08/2020
Przegrzanie silnika – objawy, przyczyny i skutki zbyt wysokiej temperatury pod maską

Przegrzanie silnika to problem, który może dać się we znaki szczególnie w okresie letnim. Wysokie temperatury na zewnątrz, długie trasy wakacyjne, podczas których silnik pracuje niemal bez przerwy, mogą doprowadzić do jego przegrzania i uszkodzenia. Poznaj, co jest tego przyczyną oraz dowiedz się, jak rozpoznać objawy zbyt wysokiej temperatury silnika.

Przy jakiej temperaturze przegrzewa się silnik?

Płyn chłodniczy w samochodzie powinien osiągać stałą temperaturę ok. 90-100 °C. Jeśli zauważysz, że wskazówka przekracza temperaturę 110-120 °C to znak, że silnik samochodu narażony jest na przegrzanie i uszkodzenie. Od tego momentu liczy się czas i szybkość Twojej reakcji na usterkę w układzie chłodniczym.

Jak sprawdzić, czy silnik jest przegrzany?

Wskazówka temperatury płynu chłodniczego na czerwonym polu to nie jedyne oznaki przegrzanego motoru. Podstawowe objawy zbyt wysokiej temperatury silnika to np. spadek jego mocy, słaba reakcja na dodawanie gazu, przerywanie i szarpanie, a także zapalenie się pozostałych kontrolek ostrzegawczych, które informują o problemach z układem chłodzenia. Dodatkowo możesz także zaobserwować problemy z regulacją nawiewów. Gdy silnik się przegrzewa, z nawiewów może wydobywać się tylko ciepłe lub tylko zimne powietrze. Awarii ulega także klimatyzacja. Ostatecznym objawem może być dym wydobywający się spod maski samochodu.

Przyczyny przegrzanego silnika

Przyczyny przegrzanego silnika w samochodzie mogą mieć różnorodne podłoże. Do podstawowych czynników, które wpływają na tego typu awarię, można zaliczyć:

  • brak płynu chłodzącego w układzie chłodzenia
  • nieszczelność w zbiorniku z płynem chłodniczym
  • uszkodzenie przewodów w układzie chłodzenia
  • zanieczyszczona lub zasłonięta chłodnica
  • nieszczelność chłodnicy, która prowadzi do wycieku płynu chłodzącego

Skutki przegrzania się silnika w samochodzie

Skutki przegrzanego silnika oraz awarii układu chłodzenia są zależne nie tylko od przyczyn usterki, ale także od szybkiej reakcji kierowcy na pojawienie się problemu z temperaturą silnika. Mogą to być drobne usterki, które z łatwością naprawisz samemu lub poważne uszkodzenia silnika, którymi powinien zająć się mechanik. Do jednych z głównych skutków przegrzania się silnika zalicza się pęknięcie uszczelki pod głowicą lub pęknięcie samej głowicy. Możliwe jest także pojawienie się awarii pompy, a także uszkodzenie paska rozrządu lub układu korbowo-tłokowego.