Koło zmiennych faz rozrządu – co zrobić, w przypadku awarii?
   07/02/2020 10:00:50    0 Comments
Koło zmiennych faz rozrządu – co zrobić, w przypadku awarii?

Jak działają zmienne fazy rozrządu?

System zmiennych faz rozrządu ma za zadanie sterować momentem otwierania i zamykania zaworów silnika. Dzieje się to w sposób zależny od jego obrotów oraz poziomu otwarcia przepustnicy. W skrócie – gdy prędkość samochodu rośnie, czas, jaki mija między otwarciem a zamknięciem zaworów, zostaje wydłużony. Oznacza to, że przy niskich obrotach silnika dostępny jest większy moment obrotowy, a sam motor sprawniej reaguje na dodawanie gazu.

Koło zmiennych faz rozrządu - objawy uszkodzenia

Podstawowymi objawami uszkodzenia koła zmiennych faz rozrządu oraz pozostałych elementów jest głośna praca zimnego silnika (klekot), a także niestabilność działania na biegu jałowym. W niektórych przypadkach możliwe jest pojawienie się problemów z uruchomienie silnika lub znaczny spadek jego mocy. Samochód może także zwiększyć ilość spalanego paliwa.

Co zrobić, gdy awarii ulegnie koło zmiennych faz rozrządu?

Jeśli zauważysz jeden z powyższych objawów, lepiej od razu udaj się do mechanika, który specjalizuje się w naprawie zmiennych faz rozrządu. Cały proces diagnozy i naprawy usterki może być skomplikowany, dlatego najlepiej wybrać sprawdzony warsztat. Awaria jednego z elementów tego układu może być kosztowna. Sama wymiana części na nowe stanowi spory wydatek. Do tego należy doliczyć także koszt robocizny mechanika, który może być równie wysoki ze względu na skomplikowany proces naprawy. Istnieje jednak sposób, by nico zmniejszyć poziom wydatków poniesionych na naprawę awarii.

Regeneracja koła zmiennych faz rozrządu

Aby obniżyć koszty naprawy i szybko poradzić sobie z awarią, warto zdecydować się na regenerację koła zmiennych faz rozrządu. Przywrócenie do życia oryginalnej części układu zmiennych faz rozrządu za pomocą regeneracji będzie tańszym (w porównaniu do zakupu nowej, oryginalnej części) rozwiązaniem i pomoże uporać się z poważną awarią całego systemu. Oprócz samego koła zmiennych faz rozrządu regeneracja może obejmować m.in.: wariatory/nastawniki, a także całe układy.

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments