Jak wyprowadzić auto z poślizgu?
   12/30/2019 08:09:20    0 Comments
Jak wyprowadzić auto z poślizgu?

Ujemne temperatury za oknem, opady śniegu oraz pokrywający ulice lód stanowią nie lada wyzwanie dla kierowców i to zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących. Co ciekawe, to uczestnicy ruchu drogowego z długim stażem jazdy powodują więcej wypadków w pierwsze zimowe dni. Dlaczego? Nie są tak czujni jak ci początkujący, a dodatkowo nierzadko przemawia przez nich pewność siebie.

Jednym z zagrożeń czyhających na osoby kierujące samochodem jest stracenie panowania nad kierownicą spowodowane niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Najprościej mówiąc - chodzi o poślizg. W sytuacji stracenia przyczepności wielu kierowców reaguje instynktownie i niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zdradzimy Wam, jak rozpoznać rodzaj poślizgu i jak wyprowadzić z niego samochód.

<h2>Poślizg podsterowny - jak wyprowadzić z niego samochód?</h2>

Z poślizgiem podsterownym mamy do czynienia, gdy przyczepność traci przednia oś samochodu. Przykładowo, skręcasz, ale mimo ruchu kierownicą samochód nie wykonuje Twojego polecenia, a jedzie prosto. Na samochód działają siły odśrodkowe i wynoszą go na zewnątrz zakrętu. Jak zachować się w sytuacji, gdy samochód wpada w poślizg podsterowny? Po pierwsze należy zdjąć nogę z gazu i wyprostować koła. Teraz uwaga, trzeba zahamować. Jak hamować na śliskiej nawierzchni? W przypadku samochodów bez ABS należy wykonać hamowanie pulsacyjne, natomiast w autach z systemem ABS trzeba wcisnąć hamulec i przytrzymać go mimo wibracji. Gdy samochód odzyska sterowność, można konturować skręt.

<b>Zobacz:</b> <a href=https://mehenker.com/pl/blog/6_kable-rozruchowe-jakie-wybrac.html target="_blank"><b>Kable rozruchowe - jakie wybrać?</b></a>

<h2>Poślizg nadsterowny - jak wyprowadzić z niego samochód?</h2>

Z poślizgiem nadsterownym mamy do czynienia, gdy przyczepność traci oś tylna. Jak wyprowadzić z niego samochód? Receptą jest kontra, czyli skręt kierownicą w kierunku, w którym ucieka tył samochodu. Poślizg nadsterowny powodowany jest nadmierną prędkością albo śliską nawierzchnią, wówczas może do niego dojść nawet podczas zmiany pasa.

Kierowcy w zimie powinni pamiętać o zachowaniu ostrożności i dostosowaniu prędkości do warunków atmosferycznych. Niestety, ale nawet nowoczesne samochody nie gwarantują opanowania samochodu podczas niesprzyjającej pogody.

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments