Remont silnika – kiedy go wykonać i czy jest to opłacalne?
   06/05/2020 08:23:16    0 Comments
Remont silnika – kiedy go wykonać i czy jest to opłacalne?

Remont silnika to skomplikowany i kosztowny proces. Kupując auto używane, musimy mieć jednak na uwadze możliwość pojawienia się poważnych usterek w zużytym motorze, które doprowadzą nas do konieczności jego naprawy lub remontu. W jakich sytuacjach należy go remontować i czy warto to robić?

Kiedy remont silnika jest konieczny?

Kapitalny remont silnika jest zazwyczaj przeprowadzany w samochodach posiadających bardzo duży przebieg. Zużycie jego elementów wpływa bezpośrednio na jakość pracy silnika oraz bezpieczeństwo jazdy. Kiedy należy go wykonać? Czas, po jakim silnik samochodu wymaga remontu, uzależniony jest od jego eksploatacji. Zazwyczaj przyjmuje się, że samochód prawidłowo użytkowany wymaga remontu jednostki napędowej po ok. 350-400 tys. km przebiegu.

Nieodpowiednie serwisowanie silnika

Remont silnika jest konieczny często z wielu innych powodów. Jednym z nich jest nieodpowiednie serwisowanie jednostki napędowej, do którego można zaliczyć: używanie źle dobranego oleju silnikowego, brak dbałości o zachowanie prawidłowego poziomu oleju, a także nieregularna wymiana filtra oleju czy powietrza.

Nieprawidłowe użytkowanie samochodu

Przyczyną szybkiego zużycia się silnika jest również nieprawidłowe użytkowanie samochodu. Obciążanie nierozgrzanego silnika, duże obciążenie na niskich obrotach oraz brak płynności jazdy przyczyniają się do szybkiego zużycia jego części, co w konsekwencji prowadzi do konieczności wykonania generalnego remontu jednostki napędowej.

Poważna awaria silnika

Kapitalny remont silnika jest nieunikniony w przypadku wystąpienia poważnych awarii lub uszkodzeń. Zalicza się do nich np. zerwanie paska rozrządu, przeskok łańcucha, zatarcie silnika, pęknięcie uszczelki pod głowicą lub pęknięcie pierścieni tłokowych.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę wybierając warsztat samochodowy? Poznaj 4 najważniejsze kwestie

Ile kosztuje remont silnika? Czy to się opłaca?

Koszty remontu silnika mogą wydawać się dość wysokie, jednak jest to najlepszy sposób na skuteczną poprawę pracy auta. Zakup nowego silnika w starszych pojazdach często jest nieopłacalny. Czasem nawet przewyższa wartość całego samochodu. Natomiast zakup używanego silnika oraz jego wymiana wiąże się z tym samym problemem – nigdy nie masz pewności, czy zakupiony silnik również nie będzie wymagał remontu w niedługim czasie. Całkowity koszt remontu silnika uzależniony jest od konkretnego modelu silnika i pojazdu, części samochodowych, robocizny, a także stopnia zużycia i zakresu pracy, którą należało wykonać.

Jak zmniejszyć koszty remontu silnika?

W niektórych przypadkach obniżenie kosztów remontu silnika jest możliwe dzięki zastosowaniu regeneracji części samochodowych. Zakup oryginalnych zamienników często wiąże się z dużymi wydatkami, natomiast prawidłowo wykonana regeneracja części pozwala nieco zmniejszyć poniesione koszty. Zamiast kupowania zamienników słabej jakości, możemy ponownie wykorzystać oryginalne części, które po regeneracji odzyskają swoją wytrzymałość i posłużą jeszcze wiele lat.

Zobacz: Regeneracja części samochodowych – czy to się opłaca?

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments