Regeneracja części samochodowych – czy to się opłaca?
   02/13/2020 08:49:05    0 Comments
Regeneracja części samochodowych – czy to się opłaca?

Każdy kolejny kilometr, który pokonujesz w swoim samochodzie, przyczynia się do obniżenia wydajności niektórych jego elementów. Zdarza się, że po pewnym czasie wizyta u mechanika jest niezbędna, a naprawa silnika staje się konieczna. Czy zamiast zakupu nowej części warto poddać ją regeneracji?

Na czym polega regeneracja części samochodowych?

Na samym początku warto przedstawić różnicę pomiędzy naprawą a regeneracją. Naprawa części silnika zwykle polega jedynie na usunięciu problemu, który po pewnym czasie może powrócić. Regeneracja skupia się natomiast na źródle usterki. Podczas tego procesu całkowicie demontuje się dany element silnika, a po jego oczyszczeniu następuje szczegółowe badanie. Analizie zostaje poddany każdy fragment, a wykryte odchylenia od normy zostają skorygowane.Jakie podzespoły silnika możesz zregenerować?

Silnik i jego podzespoły to element samochodu, który zużywa się dość szybko. Części, które możesz poddać regeneracji to np. głowica, blok czy wałek rozrządu. Często regenerowany jest także układ wtryskowy (pompy i wtryskiwacze), a także układ doładowania (szczególnie turbosprężarka ze stałą geometrią). Istnieje również możliwość przywrócenia sprawności elementom układu zmiennej fazy rozrządu (wariatorom i nastawnikom).

Regeneracja części samochodowych – korzyści

BMW, Mercedes, Audi, VW - proces regeneracji umożliwia przywrócenie właściwości uszkodzonym częściom silnika niemal każdej marki. Jest on równie skuteczny, co wymiana wadliwego elementu na nowy. Niejednokrotnie pozwala na odzyskanie fabrycznych parametrów danego elementu. Dlaczego warto regenerować podzespoły silnika? Jest to po prostu tańszy sposób na ich naprawę. Dodatkową zaletą jest ekologia – regenerując części, ograniczamy produkcję materiałów służących do produkcji nowych podzespołów.

Regeneracja części samochodowych – koszt

Wizyta u mechanika oraz konieczność naprawy samochodu to często oznaka zbliżających się wydatków. Ceny nowych części samochodowych potrafią zaskoczyć, a zakup oryginalnej, o ile jest dostępna, może mocno uszczuplić portfel kierowcy. Alternatywą są używane części samochodowe lub zamienniki, jednak ich jakość oraz żywotność może być wątpliwa. Dlatego zarówno mechanicy, jak i właściciele samochodów decydują się na regenerację. W zależności od serwisu i uszkodzonego komponentu jest to zazwyczaj tańszy sposób na przywrócenie fabrycznie nowego stanu oryginalnych części auta.

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments